Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Hotel i Spa, Grotniki, 2010

Inwestor:
prywatny
Powierzchnia:
Lokalizacja:
Grotniki k/Łodzi, Mazowieckie
Data: 2010
Autorzy: architektura krajobrazu: Marek Leśniewski
architektura: Agnieszka Kucewicz

Miejscowość Grotniki, w której znajduje się teren opracowania jest położona w woj. Małopolskim, w odległości ok. 20 km od Łodzi i o ok. 7 km od Zgierza. Grotniki, to niewielka, urokliwa miejscowość, która częściowo pełni  funkcję ośrodka wypoczynkowo-turystycznego dla mieszkańców okolic Łodzi. W okolicy Grotników jak i w samej miejscowości znajduje się kilkanaście ośrodków wczasowych, wypoczynkowych, obiektów gastronomicznych i innych związanych z funkcją wypoczynkowo-turystyczną. W niedalekiej odległości od terenu inwestycji znajduje się kilka większych i mniejszych jezior, a także rzek i mniejszych cieków wodnych. W samej miejscowości Grotniki jak i w jej okolicy występują duże areały bujnych lasów.

Teren opracowania od strony północnej i południowej graniczy z kwartałami niewielkich działek z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, a także letniskową. Od strony zachodniej granice terenu stanowi droga publiczna – ul. Lipowa. Po stronie wschodniej teren opracowania graniczy bezpośrednio z działka rzeki Lindy.

Głównymi założeniami projektowymi było uzyskanie spójnej koncepcji zagospodarowania terenu, która umożliwiła zrealizowanie ciekawego programu inwestycyjnego o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, wpisującego się w charakter miejscowości. Cenne walory przyrodnicze były jedna z głównych wytycznych dla autorów przy opracowywaniu niniejszej koncepcji. Czynniki ekonomiczne i komercyjne również stanowiły ważne kryterium wyjściowe przy formułowaniu założeń do projektowania.

Dla potrzeb koncepcji zaproponowano następującą nazwę obiektu: SOSNOWY SPA and RESORT HOTEL.

Architektura - kompleks budynków hotelowego (3-gwiazdkowego), zespołu SPA z kryta niecka basenową i restauracją

 

Bilans ogólny architektury:
POWIERZCHNIA ZABUDOWY:  5093 m2
POWIERZCHNIA UZYTKOWA: ok.5700 m2
KUBATURA:   ok. 43.080 m3
ILOŚĆ POKOI HOTELOWYCH:
1-    osobowych –   16 szt.
      2-  osobowych –  28 szt.
2-    osobowych –   16 szt.
      apartamentów –    2 szt.
                     Razem: 62 szt.


Lokalizacja:

Projektowany hotel jest w większej części usytuowany na fragmencie terenu poza granicą lasu. Bryła hotelu jest mocno rozrzeźbiona, złożona ze ściętych prostopadłościanów, obłożona drewnem w naturalnym kolorze, z dużymi przeszklonymi płaszczyznami – ma to służyć jak najlepszemu wtopieniu się w tło.
 

Funkcja:
Hotel 3-gwiazdkowy z osobnym parterowym budynkiem zespołu SPA, dostępnym z hotelu przez łącznik, na piętrze zespół sal konferencyjnych i rekreacyjnych oraz część biurowa hotelu; część kuchenna parterowa, podpiwniczona.
 

Materiały:
Konstrukcja w całości żelbetowa, zewnętrzne ściany obłożone drewnem,
 wertykalny i horyzontalny układ okien i przeszkleń, elewacje urozmaicone balkonami
nad basenem SPA i salami siłowni i aerobiku – dźwigary z drewna klejonego.
 

4.1.2. Domki letniskowe dla 2-5 osób
 

W zaproponowanej koncepcji zaprojektowano 35 domki letniskowe. Będą to budynki o konstrukcji drewnianej, np. z litego bala przeznaczone do użytku całorocznego, parterowe. Domki te będą przeznaczone do pobytu dla 2-5 osób. W stałym wyposażeniu domków letniskowych będą łazienki, niewielkie aneksy kuchenne oraz kamienne lub ceglane kominki. Domki mogą być doposażone dodatkowo w ogrzewanie elektryczne. Podgrzewanie wody również będzie elektryczne, jak również z możliwością podgrzewania wody i pomieszczeń za pomocą palenia drewnem w kominku. 
 

4.1.3. Domki drewniane mieszczące wieloosobowe sauny (ros: banie)
 

W części leśnej, we wschodniej części terenu opracowania, przy granicy działki z terenem rzeki zaprojektowano drewniane budynki mieszczące sauny w postaci tradycyjnych rosyjskich bani. Podobnie jak domki letniskowe będą to budynki w konstrukcji drewnianej, z bala, parterowe z dachami dwuspadowymi. W wyposażeniu saun będą znajdować się piece do palenia drewnem, i rozgrzewanymi kamieniami. Działanie sauny będzie na zasadzie polewania kamieni wodą. W budynkach saun przewiduje się dodatkowo łazienki z bieżąca wodą podgrzewaną elektrycznie oraz część wypoczynkową z leżakami i fotelami. Na zewnątrz budynków saum zaprojektowano podesty drewniane na których w tylniej część budynków będą znajdowały się drewniane balie, umożliwiające kąpiel i ochłodę po saunie na zewnątrz. Balie te, będą dostępne również zimą, ponieważ będą miały wmontowane stalowe palniki przystosowane do palenia drewnem, za pomocą których, będzie można podgrzewać wodę w bali. Na terenie opracowania zaprojektowano:
- 5 budynków mieszczących saunę dla 2-5 osób;
- 2 budynki mieszczące saunę dla 6-12 osób;
- 1 budynek mieszczący sauny dla 8-20 osób.
 

4.1.4. Budynek mieszczący wypożyczalnie rowerów, magazyn sprzętu sportowego i część socjalną dla trenerów
 

W sąsiedztwie zespołu boisk sportowych zaprojektowano budynek mieszczący wypożyczalnie rowerów, magazyn sprzętu sportowego i część socjalną dla trenerów. Tak samo jak w domki letniskowe i budynki saun budynek ten, będzie miał konstrukcje drewnianą z bala. Będzie to budynek parterowy z dachami dwuspadowymi
 

4.2. Układ komunikacyjny
 

Na terenie opracowania zaprojektowano układ komunikacyjny w skład którego wchodzą: wewnętrzne drogi dojazdowe, chodniki dla pieszych, ścieżki leśne i parkingi. Nawierzchnie jezdne, chodniki dla pieszych i miejsca parkingowe dla samochodów w części nieleśnej będą wykonane z kostki betonowej, natomiast w części leśnej terenu nawierzchnie te będą żwirowe lub gruntowe (odpowiednio stabilizowane).
 

4.4. Parkingi
 

W części zachodniej terenu opracowania, wzdłuż drogi wewnętrznej zaprojektowano parking umożliwiający przeznaczony do parkowania 87 samochodów, w tym 4 miejsca dla samochodów osób niepełnosprawnych. W części leśnej przy domkach letniskowych zaprojektowano odrębne miejsca parkingowe dla samochodów użytkowników tych domków.  
 

4.5. Ukształtowanie terenu
 

Przewidywane ukształtowanie terenu zakłada niwelacje względnie równomiernie na płasko terenie pod planowany budynek zespołu hotelowego i SPA, zespół boisk sportowych, plac zabaw, parkingi w części zachodniej i drogi wewnętrzne. Natomiast w części leśnej, zakłada się, iż ukształtowanie terenu będzie nienaruszone poza fragmentami terenu pod budynki i w pasach terenu pod drogi wewnętrzne i miejsca parkingowe.
Na tyłach budynku zespołu hotelu i SPA zaprojektowano sztuczny zbiornik wodny, dla którego niezbędne będzie wykopanie niecki. Głębokość maksymalną w centralnej części zbiornika przewiduje się na ok. 2 m.
 

4.6. Elementy małej architektury
 

4.6.1. Ławki
Na terenie opracowania rozmieszczono ogółem 52 szt. ławek. Przewiduje się, że będą to ławki stalowo-drewniane katalogowe. Autorzy proponują model 001124 Tallin z oferty firmy Komserwis. Oprócz tego na terenie opracowania w sąsiedztwie ławek proponuje się ulokowanie ok. 40 koszy na śmiecie, a także w innych miejscach przy ścieżkach, wiatach, saunach i domkach letniskowych dodatkowo ok. 40 szt. Propozycja koszy: model Kemi 003420 z oferty firmy Komserwis.
W poszczególnych miejscach ulokowano następujące ilości ławek:
- 6 szt. na osi wejścia głównego do zespołu hotelu i SPA,
- 7 szt. na placu zabaw,
- 6 szt. w rejonie zbiornika wodnego,
- 5 szt. na terenie ogrodu wonnego SPA,
- 28 szt. w rejonie zespołu boisk sportowych.
Ogółem 52 szt.
 

4.6.2. Kamienie
W różnych miejscach na terenie opracowania zaprojektowano grupy kamieni w postaci naturalistycznych głazów granitowych, swobodnie leżących wśród naturalnej i projektowanej roślinności kamieni. Elementy te będą stanowić wysoce estetyczny walor zagospodarowania terenu, wpływając tym samym, na jakość przestrzeni dostosowany do hotelu o standardzie trzygwiazdkowym.
 

4.6.3. Oświetlenie
Na terenie opracowania proponuje się ulokować elementy systemu oświetlenia takie jak:
- latarnie wysokie przy uliczne -model
- latarnie niskie przy chodnikach/ścieżkach dla pieszych- model
- podświetlenie zbiornika wodnego i mostka specialnymi lampami podwodnymi;
- podświetlenie sztucznego cieku wodnego ulokowanego na osi wejścia głównego do budynku zespołu hotelu i SPA specjalnymi lampami podwodnymi;
*propozycja lamp pochodzi z oferty firmy ZANO
 
4.6.4. Mostek
Na tyłach budynku zespołu hotelu i SPA zaprojektowano mostek o konstrukcji drewnianej, wsparty na palach stojących na dnie zbiornika wodnego. Mostek ten, będzie ulokowany na osi wyjścia na taras z restauracji hotelowej. W koncepcji zaproponowano, aby mostek miał geometrie opartą na falującej linii. Mostek ten, będzie zabezpieczony balustradą drewnianą wzdłuż całej długości po obu stronach.
 

 

 

4.6.5. Wiata do biesiadowania przy grillu i wiaty do biesiadowania przy ognisku
W części leśnej, jako uatrakcyjnienie oferty programowej dla użytkowników obiektu zaproponowano umieszczenie dwóch wiat służących biesiadowaniu przy ognisku oraz jednej wiaty służącej biesiadowaniu przy grillu. Wiata grillowa będzie miała w centralnym miejscu duży kamienny grill. Pod zadaszeniem będą ulokowane stoły z ławkami.
 

4.7. Plac zabaw
 

W południowo-zachodnim narożniku terenu opracowania, w rejonie zespołu boisk sportowych zaprojektowano lokalizacje placu zabaw wyposażonego w piaskownicę, konstrukcje wielofunkcyjna ze zjeżdżalnią, bujawki i huśtawki, a także wspomniane wyżej ławki.
 

4.8. Roślinność
 

Na terenie opracowania zaprojektowano liczne grupy złożone z krzewów zimozielonych, liściastych i iglastych wraz z obszernymi powierzchniami roślin zadarniających, bylin i traw ozdobnych. Proponuje się następujące gatunki roślin: wiśnia  (odmiana kulista), dąb pospolity (odmiana kolumnowa), rododendron, azalia, laurowiśnia, tawuła, ostrokrzew, świerk, jodła jałowiec, (odmiany krzewiaste miniaturowe) oraz sosna kosodrzewina.
 

4.9. Woda
 

Na terenie opracowania na tyłach budynku zespołu hotelu i SPA zaprojektowano dość obszerny sztuczny zbiornik wodny. Będzie to niecka izolowana za pomocą specjalistycznej membrany EPDM. Woda w stawie będzie filtrowana za pomocą filtrów ulokowanych pod wodą. W centralnej części stawu w odległości ok. 8-10 m od mostka będzie ulokowana pionowa fontanna wodna. Będzie to urządzenie służące jednocześnie napowietrzaniu wody pływające swobodnie tuz pod powierzchnia wody i wyrzucające strumień wody w górę na wysokość ok. 3 m. Woda w zbiorniku wodnym będzie krążyła w układzie zamkniętym.
Zbiornik wodny, w części południowej będzie okalał część budynku krytego basenu. Fundament budynku krytego baseny będzie stanowił jednocześnie ścianę oporową zbiornika wodnego.
Wzdłuż tarasu restauracji zaprojektowano gabionowy mur oporowy, który będzie stanowił ścianę oporową zbiornika wodnego, a także będzie pełnił rolę barierki tarasu restauracyjnego.
 

Podstawowe parametry zbiornika wodnego:
Powierzchnia lustra wody – 3690 m2
Maksymalna głębokość w centralnej części – 2 m.
Technologia dna – izolacja membraną EPDM.
 

4.10. Zespół boisk sportowych
 

W części południowej w rejonie placu zabaw zaprojektowano lokalizację zespołu boisk sportowych, składającego się z:
- 2 boisk do gry w koszykówkę;
- 2 kortów tenisowych;
- 1 boiska do gry w siatkówkę.
Boiska te, będą miały nawierzchnie dostosowane do rodzaju poszczególnej gry. W otoczeniu boisk proponuje się zastosowanie siatki zabezpieczającej.
 

Powierzchnia łączna boisk wraz z dojściami – 4140 m2.
 

5. Przewidywane źródła zysków dla inwestora
 

Głównymi przewidywanymi źródłami zysków dla inwestora będą następujące działalności:
- wynajem powierzchni hotelowej (całorocznie),
- wynajem domków letniskowych (całorocznie),
- wynajem saun (bani),
- usługi gastronomiczne realizowane przez restauracje hotelową,
- organizacja imprez o charakterze biznesowym, konferencyjnym itp.
- organizacja wesel, imprez okolicznościowych,
- usługi zespołu SPA, odnowy biologicznej, basenu, siłowni itp. Dostępne zarówno dla gości hotelowych jak i dla osób z zewnątrz,
- wynajem rowerów i sprzętu sportowego,
- nauka gry w tenisa.
 
6. Grupy odbiorców dla których kierowany jest projekt przyszłej inwestycji
 

Wszyscy chętni, osoby dorosłe, rodziny z dziećmi, pracownicy firm (w ramach wyjazdów firmowych), osoby niepełnosprawne pragnące odpocząć w przyjaznym miejscu, o wysokim standardzie, bogatej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej i gastronomicznej, zarówno w lecie jak i zimie.




 

UNDERCONSTRUCTION


© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE