Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Plac Akademicki, Bytom, 2010
Konkurs na projekt zagospodarowania terenu Placu Akademickiego w Bytomiu

Organizator konkursu: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów,  Targi Ogrodnicze GARDENIA
Powierzchnia: 
Lokalizacja: Bytom
Data: 2010
Autor:
Marek Leśniewski

 

UKŁAD KOMUNIKACYJNY

GŁÓWNYM SZKIELETEM, NA BAZIE KTÓREGO ZOSTAŁ ZAPROJEKTOWANY UKŁAD KOMUNIKACYJNY PLACU AKADEMICKIEGO OPARTA JEST NA ZASADZIE JEDNEJ PRZESTRZENNIE OGÓLNODOSTĘPNEJ POWIERZCHNI PLACU STANOWIĄCEJ CIĄGŁOŚĆ. GRANICE PRZESTRZENI PLACU WYZNACZAJĄ LINIE KRAWĘDZI NAWIERZCHNI, RZĘDY DRZEW, KRAWĘDŹ GEOMETRYCZNEGO NASYPU, A TAKŻE RYSUNEK I KOLORYSTYKA NAWIERZCHNI.

ZAPROJEKTOWANA PRZESTRZEŃ PLACU AKADEMICIEGO OPARTA JEST NA DWÓCH OSIACH KOMPOZYCYJNYCH. PIERWSZA OŚ ZAŁOŻENIA PLACU WYTYCZONA ZOSTAŁA NA BAZIE LINII PROSTEJ PROSTOPADŁEJ, WZGLĘDEM BUDYNKU SPECJALISTYCZNEJ LECZNICY STOMATOLOGICZNEJ ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO. KOLEJNA DRUGA OŚ WYNIKA Z PROSTEJ PROSTOPADŁEJ DO LINII PJERZEJ ZABUDOWY WZDŁUŻ UL. STEFANA ŻEROMSKIEGO. PUNKT PRZECIĘCIA OBU OSI Z PREMEDYTACJĄ NIE ZOSTAŁ SZCZEGÓLNIE PODKREŚLONY.
NA TERENIE PLACU MOŻNA WYRÓŻNIĆ DWA OŚRODKI CENTRALNE, KTÓRE MAJĄ PODSTAWOWE ZNACZENIE W JEGO KOMPOZYCJI PRZESTRZENNEJ.
PIERWSZYM JEST GEOMETRYCZNY (ZBLIŻONY KSZTAŁTEM DO KWADRATU) ZAGŁĘBIONY PLACYK Z NIESYMETRYCZNIE WZGLĘDEM OSI ULOKOWANYM OKRĄGŁYM ZBIORNIKIEM WODNYM, A TAKŻE Z TRYSKACZAMI WODNYMI UMIESZCZONYMI W JEGO POSADZCE. KONCEPCJA FONTANNY W POSTACI TRYSKACZY WYSTRZEJAJĄCYCH PIONOWO STRUMIENIE WODY W ZAPROGRAMOWANEJ GRZE WODY I ŚWIATŁA JEST ELEMENTEM NADAJĄCYM RANGĘ W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI PLACU AKADEMICKIEGO. W TEJ CZĘŚCI PLACU ZNAJDUJE SIĘ RÓWNIEŻ W/W OKRĄGŁU ZBIORNIK WODNY STNOWIĄCY KONIEC UKŁADU WODNEGO. W ZBIORNIKU TYM ULOKOWANO NATURALISTYCZNYCH KRZTAŁTÓW OKAZAŁY GŁAZ STANOWIĄCY DOŚĆ ZNACZNĄ DOMINANTĘ I PODKREŚLENIE OSI KOMPOZYCYJNEJ ZAŁOŻENIA UKŁADU WODNEGO. 

DRUGIM OŚRODKIEM CENTRALNYM W PRZESTRZENI ZAPROJEKTOWANEGO PLACU AKDEMICKIEGO JEST ZBLIŻONA DO KSZTAŁTU KWADRATU PÓŁNOCNA JEGO CZĘŚĆ, KTÓRA INTENSYWNIE PODKREŚLONA ZOSTAŁA RYSUNKIEM NAWIERZCHNI TRZECH PROSTOKĄTNYCH PŁASZCZYZN. W CENTRALNIE POŁOŻONYM PROSTOKĄCIE ULOKOWANO GEOMETRYCZNY ZBIORNIK W KRZTAŁCIE TRAPEZY RÓWNOBOCZNEGO ZE ŚCIANA POKTÓREJ BĘDIE SPŁYWAŁA KASKADOWO WODA. ELEMENT TEN, STANOWI POCZĄTEK ZAŁOŻENIA UKŁADU WODNEGO. GRANICE PRZESTRZENNE TEJ CZEŚCI PLACU AKADEMICKIEGO DODATKOWO PODKREŚLAJĄ LINIE DRZEW ROSNĄCYCH W GEOMETYCZNYCH RZĘDACH USYTUOWANYCH PO OBU JEGO STRONACH.

ZARÓWNO W CZĘŚCI PÓŁNOCNEJ JAK I POŁUDNIOWEJ JEDNYM Z GŁÓWNYCH POMYSŁÓW NA KREOWANIE PRZESTRZENI ZAPROJEKTOWANEGO PLACU BYŁO POKAZANIE PRZENIKANIA SIĘ DWÓCH OSI KOMPOZYCYJNYCH, ZGODNIE Z KTÓRYMI ULOKOWANO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY PRZESTRZENNE PLACU TAKIE JAK, DRZEWA, RYSUNEK NAWIERZCHNI, KRAWĘDZIE NAWIERZCHNI, MURKI Z DREWNIANYMI SIEDZISKAMI ORAZ WOLNOSTOJĄCE ŁAWKI. RYTM TYCH ELEMENTÓW ŚCIŚLE WYNIKA Z W/W DWÓCH OSI KOMPOZYCYJNYCH.

UKŁAD WODNY
POCZĄTKIEM UKŁADU WODNEGO JEST ŚCIANA Z KASKADOWO SPŁYWAJĄCĄ WODĄ PO ŻALUZIOWO UŁOŻONYCH POZIOMYCH SZKLANYCH ELEMENTACH DO ZBIORNIKA WODNEGO W KSZTAŁCIE TRAPEZU PROSTOKĄTNEGO. NASTĘPNYM ELEMENTEM UKŁADU WODNEGO JEST CIEK WODNY, O DYNAMICZNEJ, ZYGZAKOWATEJ LINII ULOKOWANY W CZĘŚCI CENTRALNEJ PLACU AKADEMICKIEGO. KOŃCOWYM   ELEMENTEM JEST OKRĄGŁY ZBIORNIK WODNY, NA PLACU NA KTÓRYM ULOKOWANO RÓWNIEŻ W/W TRYSKACZE WODNE. WODA W ZAPROJEKTOWANYM UKŁADZIE BĘDZIE KRĄŻYŁA W OBIEGU ZAMKNIĘTYM. ELEMENTAMI WCHODZĄCYMI W SKŁAD ZAŁOŻENIA WODNEGO JEST RÓWNIEŻ CYSTERNA PODZIEMNA GROMADZĄCA WODĘ, KTÓRA MOŻE ZOSTAĆ ULOKOWANA POD DNEM ZBIORNIKA WODNEGO W CZĘŚCI POŁNOCNEJ, A TAKŻE CZĘŚĆ Z INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ NIEZBĘDNĄ DO PRAWIDŁOWEGO FUNKCJONOWANIA UKŁADU WODNEGO. 

ROŚLINNOŚĆ
GŁÓWNYMI ELEMENTAMI ŻYWEJ PRZYRODY SĄ DRZEWA ZAPROJEKTOWANE W RYTMICZNYCH UKŁADACH PRZESTRZENNYCH, KRZEWY STANOWIĄCE OSŁONIĘCIE PLACU OD STRONY ULIC (PO STRONIE ZACHODNIEJ I WSCHODNIEJ) ORAZ PNĄCZA PORASTAJĄCE METALOWĄ KONSTRUKCJĘ ZAPROJEKTOWANĄ W KRZTAŁCIE BRAMY, A TAKŻE KOMPOZYCJA OSIOWA Z TRAW OZDOBNYCH, CIĄGNĄCA SIĘ SZEROKIM PROSTOKĄTNIE WZDŁUŻ DYNAMICZNEJ LINII CIEKU WODNEGO.

MEBLE MIEJSKIE
ZARÓWNO W CZĘŚCI POŁUDNIOWEJ JAK I PÓŁNOCNEJ ZAPROJEKTOWANO MURKI Z DREWNIANYMI ŁAWAMI DO SIEDZENIA O INDYWIDUALNYM CHARAKTERZE, A TAKŻE WOLNOSTOJĄCE ŁAWKI RÓWNIEŻ W PODOBNEJ FORMIE.

PLAC ZABAW
W CZĘŚCI POŁUDNIOWO - ZACHODNIEJ ZAPROJEKTOWANO NIEKONWENCINALNY PLAC ZABAW DLA DZIECI. BĘDZIE ON MIAŁ FORMĘ GEOMETRYCZNYCH BRYŁ WYSTAJĄCYCH PONAD POZIOM POSADZKI PLACU W KRZTAŁCIE PÓŁELIPSOID, KTÓRĘ BĘDĄ POKRYTE WARSTWĄ NAWIERZCHNI BITUMICZNEJ W KOLORZE POMARAŃCZOWYM. GŁÓWNA FORMĄ ZABAWY DLA DZIECI NA ZAPROJEKTOWANYM PLACU BĘDZIE WSPINANIE SIĘ I CHODZENIE PO NACHYLONYCH POWIERZCHNIACH GEOMETRYCZNYCH FORM PÓŁELIPSOID MAJĄCE NA CELU ROZWIJAJANIE U DZIECI ZDOLNOŚCI RÓWNOWAGI.

OŚWIETLENIE
W CZĘŚCI POŁUDNIOWEJ ELEMENTY OŚWIETLENIA ZOSTAŁY ZAPROJEKTOWANE GŁÓWNIE W NAWIERZCHNI POSADZKI PLACU. NA PRZECIĘCIACH LINII WYZNACZAJĄCYCH KRATKĘ W RYSUNKU NAWIERZCHNI. W MURKACH ZLOKALIZOWANYCH PO BOKU PLACU ZAPROJEKTOWANO WBUDOWANE NAŚCIENNE PUNKTY ŚWIETLNE OŚWIETLAJĄCE STREFĘ BEZPOŚREDNIO PRZY ŁAWKACH. OPRÓCZ TEGO ZAPROPONOWANO RÓWNIEŻ TRZY NOWOCZESNE LATARNI ULICZNIE ROZMIESZCZONE W JEDNEJ LINII PO ZACHODNIEJ STRONIE TEJ CZĘŚCI PLACU.
WZDŁUŻ CAŁEGO UKŁADU WODNEGO ZAPROPONOWANO ULOKOWANIE PUNKTÓW ŚWIETLNYCH TYPU LED DLA PODŚWIETLENIA TAFLI WODY, A TAKŻE ŚCIANY WODNEJ I TRYSKACZY.
W CZĘŚCI PÓŁNOCNEJ PRZEWIDZIANO RÓWNIEŻ PUNKTY ŚWIETLNE W POSTACI WBUDOWANYCH W LICA MURKÓW Z SIEDZISKAMI, W NAWIERZCHNI PLACU (W SKOMPONOWANYCH MIEJSCACH WZGLĘDEM RYSUNKU NAWIERCHNI), A TAKŻE LATARNIE ULICZNE.

MIEJSCA PARKINGOWE
WZDŁUŻ OBU ULICZEK, ZARÓWNO PO ZACHODNIEJ I WSCHODNIEJ STRONIE PLACU AKADEMICKIEGO ZAPROPONOWANO ULOKOWANIE NOWYCH MIEJSC PARKINGOWYCH. ZLIKWIDOWANO ZARAZEM MIEJSCA POSTOJOWE PRZED BUDYNKIEM SPECJALISTYCZNEJ LECZNICY STOMATOLOGICZNEJ ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W CELU WŁĄCZENIA TEJ CZĘŚCI TERENU W PRZESTRZEŃ PLACU, ZE ZWGLEDU NA UWARUNKOWANIA FUNKCJONALNE.

KAWIARNIE
NA TERENIE PLACU AKADEMICKIEGO WYSTĘPUJĄ DWA WEJŚCIA DO SCHRONÓW. W PRZEDSTAWIONEJ KONCEPCJI ZAPROPONOWANO PRZEKSZTAŁCENIE SCHRONÓW W KAWIARNIE W CELU WPROWADZENIA W PRZESTRZEŃ PLACU USŁUG O CHARAKTERZE GENERUJĄCYM RUCH OSÓB W WYNIKU CZEGO WZBOGACONA ZOSTANIE OFERTA PRZESTRZENI PLACU. 

METALOWA KONSTRUKCJA NA PNĄCZA
W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI PLACU, NIE JAKO NA JEGO WEJŚCIU OD STRONY POŁUDNIOWEJ ZAPROJEKTOWANO DUŻĄ, WYSOKĄ AŻUROWĄ KONSTRUKCJĘ, WYKONANĄ Z METALOWYCH PRĘTÓW. KONSTRUKCJA TA BĘDZIE STANOWIĆ PODPORĘ DLA PNĄCZY, KTÓRYCH OSADZENIE PRZEWIDZIANO W MIEJSCACH SŁUPÓW CAŁEJ KONSTRUKCJI. DOCELOWO ZAMIERZENIEM PROJEKTOWYM JEST STWORZENIE ZIELONYCH RAM WIDOKOWYCH NA BRYŁĘ BUDYNKU SPECJALISTYCZNEJ LECZNICY STOMATOLOGICZNEJ ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO OD STRONY UL. STEFANA ŻEROMSKIEGO.

GEOMETRYCZNE WZNIESIENA TERENU
W CZĘŚCI CENTRALNEJ PLACU AKADEMICKIEGO ZAPROJEKTOWANO GEOMETRYCZNE WZNIESIENIA, ODPOWIEDNIO UKSZTAŁTOWANE FORMY ZIEMNE, KTÓRĘ BĘDĄ POROŚNIĘTE DARNIĄ. GŁÓWNE PŁASZCZYZNY TYCH WZNIESIEŃ ZOSTAŁY NAHYLONE W KIERUNKACH DOBRZE NASŁONECZNIONYCH W CZASIE PORANNYM I POPOŁUDNIOWYM. GŁÓWNYM PRZEZNACZENIEM TEJ FORMY ZIEMNEJ JEST STWORZENIE MIEJSCA LEŻAKOWANIA NA TRAWNIKU DLA UŻYTKOWNIKÓW PLACU.


© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE