Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Konkurs na zagospodarowanie terenu osiedla mieszkaniowego, Strzegom, 2010

Organizator konkursu: Instytut Architektury Krajobrazu we Wrocławiu, Inwestor
Data: 2010
Powierzchnia:
Lokalizacja:
Strzegom
Autor: M. Leśniewski
Wynik konkursu: I Miejsce

Założenia projektowe
Głównym założeniem niniejszej pracy była próba uzyskania przestrzeni przyjaznej i funkcjonalnej dla przyszłych mieszkańców tego osiedla. Kręgosłupem założenia jest geometryczny (prostokątny) plac zaprojektowany w części centralnej w poprzek do całego układu. Przez plac, centralnie osiowo przebiega chodnik dla pieszych niejako przecinając go na dwie równe części. W wyniku takiego podziału przestrzeni powstały mniej-więcej równe cztery części projektowanego terenu. Dwie z nich zajmuje przestrzeń placu, na jednej z nich ulokowano plac zabaw a na kolejnej zaprojektowano prosty geometryczny trawnik, który będzie służył mieszkańcom jako miejsce do swobodnego wykorzystania, w zależności od potrzeb (rekreacja bierna, aktywna).
Po przekątnej, łukiem przez teren poprowadzono mocno zaakcentowany kolorystycznie chodnik pieszy, który jest łącznikiem pomiędzy wszystkimi częściami terenu oraz stanowi mocny kolorystyczny akcent w przestrzeni.
 


 
Komunikacja

Na terenie opracowania wytyczono nowe ulice dojazdowe. Pierwszą z nich jest ulica poprowadzona na przedłużeniu jednego z centralnie położonego wjazdu na teren osiedla. Ulica ta, prowadzi do dużego parkingu ulokowanego wzdłuż północno-zachodniej granicy terenu. Kolejną nową ulicą wewnętrzną jest pętla wokół jednej z form ziemnych, znajdującej się na najdalej w stronę północno-wschodnią, wzdłuż której również rozlokowano miejsca parkingowe dla samochodów.

Plac ze ściana wodną
Na centralnie położonym prostokątnym placu ulokowano fontannę. Będzie ona miała formę ściany, po której będzie spływała woda. Ściana ta, została usytuowana w nieznacznej głębokości zbiorniku wodnym (geometrycznej , prostokątnej niecce). Jego głębokość to ok. 10-20 cm. Woda spływająca ze ściany będzie wpadać do w/w płytkiego zbiornika, następnie pompami będzie pompowana w górę i z powrotem będzie spływać do niecki. Dzięki temu, będzie ona krążyła w obiegu zamkniętym. W ścianie zaprojektowano przejście. Przejście to będzie znajdowało się na  osi pomarańczowego chodnika oraz chodnika prowadzonego osiowo wzdłuż całego założenia. W części niecki na linii przejścia, w posadzce zaprojektowano formę kładki przez nieckę w formie spękań w nawierzchni, naśladujących naturalne spękania skalne spotykane w przyrodzie. W szczelinach tych będzie krążyła woda. Ściana wodna oraz sama tafla wody będzie podświetlona po zmroku, dzięki czemu można będzie oglądać ciekawe zjawisko gry ruchu tafli wody, światła i odbić cieni na płaszczyźnie ściany. Na osi poprzecznej placu, wzdłuż której stoi ściana wodna zaprojektowano również kilka grup dużych głazów wbetonowanych w posadzkę placu, zgrupowanych po kilka w jednym miejscu. Kamienie te, pełnią akcent kontrastujący z dominującą wokół zasadą prostolinijności oraz geometryczności układu. Z premedytacją zostały ulokowane dość swobodnie. Otaczające grupy krzewów i drzew w sposób spójny dodatkowo podkreślają pasiasty rysunek posadzki placu. Wzdłuż dwóch odcinków krawędzi placu zaprojektowano murki z drewnianymi siedziskami.     

Plac zabaw
W części południowej zaprojektowano plac zabaw. Nawierzchnia placu zabaw została wyróżniona niebieskim kolorem. Będzie to ,oczywiście nawierzchnia specjalistyczna stosowana na placach zabaw (amortyzująca upadek).
Wzdłuż północno-zachodniej krawędzi placu zabaw ulokowano murek z drewnianymi siedziskami. 

Miejsce do biesiadowania/grillowania
W sąsiedztwie placu zabaw zaprojektowano miejsce gdzie ulokowano cztery stoliki z ławkami, oraz trzy stałe betonowe grille. Będzie to miejsce służące spotkaniom mieszkańców, głównie osobom dorosłym z dziećmi z racji bliskości placu zabaw. 

Trawnik rekreacyjny

Obok miejsca do grillowania zaprojektowano dość duży płaski trawnik. Będzie to przestrzeń rekreacyjna dająca swobodę wyboru, co do formy z niej korzystania (tj,. wypoczynek bierny lub aktywny). Wzdłuż dwóch dłuższych krawędzi tego trawnika zaprojektowano ciągi ławek betonowo-drewnianych oraz szpalery z drzew o małych kulistych koronach.   

Formy ziemne
W części północnej i północno-zachodniej zaprojektowano ciąg trzech form ziemnych. Będą to geometryczne wzniesienia terenu porośnięte trawnikiem o spadku od strony parkingu w stronę placu ze ścianą wodną. Formy ziemne będą pełniły funkcję barier akustycznych, a także widokowych, wydzielając teren placu i resztę przestrzeni od terenu parkingu i terenu kolejowego znajdującego się za północno-zachodnią granicą terenu osiedla. Poza tym, stanowić będą modernistyczną (minimalistyczną) formę przestrzenną terenu osiedla. 

Parking
Jak już wyżej wspomniano, w części północno-zachodniej zaprojektowano parking dla 71 samochodów, w tym dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnoprawnych w rejonie parterowego budynku planowanego na cele usługowe. Parkingi ulokowano również przy budynkach, wzdłuż ulicy dojazdowej. Stanowiska do parkowania samochodów będą miały nawierzchnie przepuszczalne w postaci trawników wzmocnionych kratkami i poprzerastanych darnią, czyli tzw. zielone parkingi.
 
Zastosowane materiały

Plac ze ściana wodną - kostka granitowa, jasno szara; beton zagęszczany barwiony na pomarańczowo, beton barwiony na ciemno szaro (ściana), naturalistyczne głazy kamienne (granit), drewno egzotyczne (siedziska na murkach),
Chodniki dla pieszych – kostka betonowa, płyty betonowe 
Parking – kostka betonowa, krata eko do nawierzchni przepuszczalnych
Formy ziemne – ziemia, ściany oporowe z betonu wylewanego, nie tynkowane
Plac zabaw – nawierzchnia do placów zabaw amortyzująca upadek, beton (murek), drewno egzotyczne (siedziska na murkach), zabawki: huśtawka, bujaki (3 szt.), piaskownica, zabawka wielofunkcyjna ze zjeżdżalnią, karuzela, urządzenia gimnastyczne i sprawnościowe. 
Ulice wewnętrzne – kostka betonowa.
Chodniki przy parkingach (w pasie wzdłuż budynków) – płyty betonowe
Podest tarasy kawiarnianego hotelu – drewno egzotyczne (deski tarasowe)
Wiata zadaszająca miejsca parkingowe dla samochodów – stal, blacha falista pomalowana na pomarańczowo
Stoliki do gry w szachy (3 szt.) – betonowo-drewniane,








© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE