Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Park Gminny, Jasieniec, 2009

Inwestor: Urząd Gminy Jasieniec
Powierzchnia terenu: ok. 12,2 ha

Lokalizacja: Jasieniec, Polska
Data: 2009
Autor: M. Leśniewski



System żwirowych nawierzchni dla pieszych
Na terenie projektowanego parku zaprojektowano liczne ścieżki żwirowe i gruntowe dla pieszych o zróżnicowanej funkcji i szerokości.

"Ogród Łęgowy"
Ogród ten będzie pełnił funkcje dydaktyczno-przyrodnicze. W nie wypełnionym wodą zaniżeniu terenu (początkowo przewidywanym do utworzenia zbiornika wodnego) zaplanowano system drewnianych podestów umożliwiających poruszanie się pieszym na terenie bardzo grzązkim i podmokłym. Przy wielu miejscach drewnianych podestów będą znajdować się informacje o treściach przyrodniczych związane z siedliskiem łęgu nadrzecznego zaprezentowane na estetycznych i trwałych tabliczkach zamocowanych na barierkach podestów.

Wyspa
Na istniejącej okrągłej wyspie zlokalizowanej na jednym z istniejących zbiorników wodnych zaprojektowano plac ze sceną przeznaczony do organizowania imprez tanecznych. Plac ten będzie otoczony niskimi strzyżonymi żywopłotami oraz drzewami o kolumnowym pokroju, a także trawami ozdobnymi. Powierzchnia placu do tańca oraz miejsc do lokalizowania stolików kawiarnianych, a także scena będą zadaszone lekkim przekryciem w postaci sztucznego płótna rozciągniętego na stalowych linach oraz słupach.  



Plac zabaw
W centralno-południowej części zlokalizowano plac zabaw dla najmłodszych dzieci, który będzie wyposażony w następujące urządzenia: bujaki, bujawkę, huśtawkę, karuzelę, most ruchomy, piaskownicę oraz wielofunkcyjne urządzenie ze zjeżdżalnią. W otoczeniu placu zaprojektowano ogrodzenie oraz liczne ławki do siedzenia.




Teren gier i zabaw przestrzennych
Na terenie znajdującym się w południowo-zachodniej części zaprojektowano obszar gier i zabaw przestrzennych, na którym będą znajdowały się takie elementy jak: labirynt ze strzyżonych żywopłotów (z krzewów liściastych), geometryczne wzniesienia terenu (nasypy) służące obserwacji grających, poletko do gry w minigolfa, pole do gry w szachy plenerowe, stoły do gry w tenisa stołowego, stoły do gry w piłkarzyki, stoły z krzesełkami do gry w szachy oraz kort tenisowy i górkę do zjeżdżania na sankach. Na tym terenie będzie znajdować się również rozległa polana tra
wnikowa służąca dowolnej rekreacji użytkownikom oraz nie koszona łąka kwietna składająca się z rodzimych gatunków roślin łąkowych.



Mosty parkowe dla pieszych
Na terenie objętym opracowaniem znajduje się dość rozbudowany układ cieków wodnych (rowów) stanowiący połączenia pomiędzy istniejącymi zbiornikami wodnymi. W związku z czym w celu umożliwienia dotarcie pieszym do poszczególnych rejonów parku zaprojektowano 4 mosty i 2 przejścia przez ciek po betonowych blokach. 

Miejsca lokalizowania toalet przenośnych
W projekcie nie zapomniano również o miejscu służącym lokalizowaniu przenośnych toalet. Miejsca te zostały zaprojektowane w istniejących i projektowanych obniżeniach terenu w obszarach gęsto porośniętych istniejącymi drzewami. Otoczenie tych miejsc będzie dodatkowo osłonięte projektowanymi dużymi krzewami.

Parking
W części północno-wschodniej zlokalizowano parking dla 45 samochodów w przepuszczalną nawierzchnią na powierzchni miejsc parkingowych. Po stronie wschodniej znajduje się teren stanowiący ewentualna rezerwę na potrzeby rozbudowy parkingu w zależności od potrzeb.






© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE