Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Ogród przydomowy, Łomianki, 2007

Inwestor: prywatny
Powierzchnia terenu: ok. 900 m2
Lokalizacja: Łomianki Dolne, Polska
Data: 2007
Autor: M. Leśniewski
Realizacja: w trakcie



W ramach projektu koncepcyjnego dla terenu planowanego ogrodu przydomowego znajdującego się w Łomiankach k/Warszawy opracowano trzy warianty o znacznie różniącej się stylistyce kompozycji.

Wariant 1.

Przewodni motyw kompozycyjny ogrodu to układ falisty, który ma na celu złamanie prostolinijności granic działki oraz stworzenie zróżnicowanej szerokości i wielkości przestrzeni. W narożniku działki zlokalizowano okrągły placyk, który będzie wykorzystywany jako drugi taras z miejscem do siedzenia i biesiadowania. W tylnej części ogrodu pojawia sie murek (0.90 m wys.), na którym będą wisiały stopnie ścieżki (w postaci płyt kamiennych tworzących schody) prowadzącej do pawilonu gospodarczego. Pod stopniami zostaną posadzone okrywowe rośliny cienioznośne. W centralnej części tej ścieżki zlokalizowano kolejny mały placyk z nawierzchnią drewnianą, na którym pojawi się małe źródełko wody z kaskadą. W każdym z wariantów znajduje się drewniany pawilon ogrodowy ze ścianami w formie żaluzji, który będzie służył celom gospodarczym.





Wariant 2.

Wariant nr 2. jest ściśle podporządkowany układowi prostopadło-równoległemu wynikającemu z krztału działki. W tej koncepcji pojawią się dwie kaskady wodne: pierwsza większa na osi drzwi tarasowych w tylnej części ogrodu, a druga mniejsza na osi schodów tarasu. Obie kaskady będą połączone niewielkim korytem zbudowanym z kamienia w którym będzie płynąć woda. Obieg wody będzie w układzie zamkniętym. W centralnej części ogrodu zaprojektowano niewielki zaniżony o 50 cm. placyk z ławami, wspomnianą powyżej kaskadą i trejażem na pnącza.




Wariant 3.

Głównym motywem wariantu nr 3. jest podporządkowanie wszelkich ważnych granic i podziałów w ogrodzie krztałtom i liniom prostym, w celu uzyskania przestrzeni zdynamizowanej a zarazem niekonwencjonalnej. W bliskim sąsiedztwie tarasu ulokowano kameralny placyk o obniżonej względem poziomu trawnika drewnianej podłodze. Placyk został otoczony drewniana konstrukcją na pnącza w celu uzyskania większej intymności i kameralności tego zakątka. W jednym z narożników placyka ulokowano niewielki geometryczny blok kamienny, z którego wypływać będzie woda na zasadzie małej fontany.


 

KONCEPCJA WYNIKOWA

WIZUALIZACJE


RYSUNEK NAWIERZCHNI



KONCEPCJA CIEKU WODNEGO (WARIANTY)


KONCEPCJA PLACU ZABAW



projekt: M. Leśniewski
© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE