Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Osiedle Idzikowkiego, Warszawa, 2004
Projekt modernizacji terenów zieleni w osiedlu Idzikowskiego, Warszawa, 2004, praca inżynierska


Inwestor: projekt w ramach pracy dyplomowej
Powierzchnia terenu: 8,33 ha
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Data: 2004
Autor: M. Leśniewski


CEL PRACY:
- opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenów zieleni Osiedla Idzikowskiego w Waszawie
- dokonanie oceny pod względem racjonalności obecnego charakteru zagospodarowania terenu osiedla

PROPONOWANE ZMIANY
 1. Nawierzchnie dróg p.pożarowych powinny być zastąpione nawierzchniami które umożliwiają infiltracje wody a jednocześnie możliwy jest po nich ruch kołowy o masie do 60 ton. Najczęściej stosuje się specjalistyczne gotowe prefabrykaty wykonane z PCV w postaci modułów układanych na odpowiednio przygotowanym podłożu.
 
2. Sposób gospodarowania wodami opadowymi powinien umożliwiać zatrzymywanie wody w gruncie na terenie osiedla. W tym celu
należy wydłużyć trasę spływu wody opadowej do kanalizacji
burzowej lub zbiornika retancyjnego. Zadanie to bedzie pełnić system "suchych potoków" zaproponowanych w koncepcji.

3. Sposób zagospodarowania wnętrza centralnego powinien umożliwiać korzystanie z tej przestrzeni wszystkim mieszkańcom osiedla, niezależnie od wieku i sposobu wypoczywania. Powinna się tu znaleźć polana rekreacyjno-wypoczynkowa o charakterze parkowym. Zaprojektowano tu również zbiornik wodny.

4. Od strony ulicy Czerniakowskiej zaproponowano zamontowanie ekranów akustycznych na odcinku od węzła komunikacyjnego aż do skrzyżowania z ulicą Idzikowskiego. W tym pasie zaprojektowano również drzewa i zwarte nasadzenia krzewów. Dobór gatunkowy roślin został podyktowany względem ich zdolnościom fitoremediacyjnym, czyli asymilacji substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak metale ciężkie.  

5. Tereny zieleni Osiedla Idzikowskiego będą łączyły się z terenem Wody Bernardyńskiej za pośrednictwem korytarzy ekologicznych jakimi są "suche potoki" które mają ujednolicone cechy zbiorowiska roślinnego. Obszar ten wchodzi w skład lokalnych ciagów przyrodniczych łączacych większe struktury przyrodnicze w skali miasta.
 
 

Projekt niniejszy dotyczył modernizacji terenów zieleni w osiedlu „Idzikowskiego” w Warszawie przyjmując za główną problematykę gospodarowanie wodami opadowymi. Należało precyzyjnie przeanalizować racjonalność zagospodarowania terenu osiedla. Analizy dotyczyły udziału powierzchni biologicznie czynnej, rodzaju nawierzchni, parkingów, szaty roślinnej oraz wyposażenia. Podczas szczegółowych analiz terenu brano pod uwagę min. położenie terenu, genezę powstania osiedla, budowę geologiczną, ukształtowanie terenu, uwarunkowania przyrodnicze, utwory powierzchniowe, układ przesztrzenno-funkcjonalny, warunki mikroklimatyczne, warunki klimatu akustyczne, ograniczenia projektowe wynikające z przebiegu sieci infrastruktury technicznej oraz istniejącą szatę roślinną.

Główna ideą w projekcie są osiedlowe (lokalne) korytarze przyrodnicze w postaci długich wąskich pasów zieleni, które łączą się z sąsiadującym z terenem osiedla zbiornikiem wodnym będącym (fosą) pozostałością po obwałowaniach Warszawy, zwanym „Woda Bernardyńska”. Łączność „ekologiczna” jest uzyskana za pośrednictwem kilku cieków wodnych, które okresowo będą odprowadzać nadwyżki wód opadowych z terenu osiedla. Rozwiązanie  projektowe, jakie to zastosowano polega na przekształceniu warunków siedliskowych w bardziej proekologiczne umożliwiające rozwój fauny i flory, a także poprawiające osiedlowy mikroklimat. W centralnej części osiedla zaprojektowano sztuczny zbiornik wodny otoczony z dwóch stron roślinnością szuwarową, z którym łączą się cieki wodne. Zbiornik ten ma za zadanie pełnić rolę retencyjną i tu ma być odprowadzana woda opadowa z dachów budynków. Ujednolicenie składu gatunkowego szaty roślinnej zgodnie z siedliskiem terenu „Wody Bernardyńskiej” ma na celu wzmocnienie funkcji przyrodniczych. 




projekt: M. Leśniewski (praca inżynierska pod kierunkiem dr inż. P. Wolskiego)


© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE