Strona główna | Mapa serwisu | English version

reść

Pływalnia kryta, Oborniki Śląskie, 2009

Inwestor: Urząd Miejski w Obornikach Śląskich
Powierzchnia terenu:

Lokalizacja: Oborniki Śląskie, Polska
Data: 2009
Autorzy:
architektura krajobrazu: M. Leśniewski
architektura: Bogdan Słomski
                   Rafał Maliński
                   (i inni)




W ramach kompleksowego wielobranżowego projektu Kryrej Pływalni w Obornikach Śląskich opracowywanego przez zespół architektów Słomski-Architekt na terenie otaczającym projektowany budynek Krytej Pływalni oraz istniejący budynek OSiR w Obornikach Śląskich  zaprojektowano system chodników pieszych, miejsca z ławkami oraz liczne kompozycję roślinne.
Główną oś kompozycyjną tworzy osiowo zaprojektowany ciąg pieszy (w części zachodniej), a później jezdny (w części wschodniej), wzdłuż którego będzie ciągnęła się aleja z niewielkich (ok. 4-5 m wys.) drzew o kolumnowym pokroju koron, a także ławy w postaci murków z drewnianymi siedziskami i wbudowanym oświetleniem.

W części zachodniej zlokalizowano wspólne dla obu budynków (projektowanego i istniejącego OSiR) dojście z ulicy zlokalizowane osiowo pomiędzy budynkami, które będzie usytuowane na pochylni wznoszącej się od poziomu ulicy do poziomu wejścia głównego do projektowanego budynku. Po obu stronach tego dojścia będą znajdowały się szpalerowo usytuowano duże geometryczne betonowe donice z drzewami o kolumnowym pokroju korony. Donice te, będą częściowo wkopane w skarpy otaczające osiowo usytuowany ciąg pieszy. Przy donicach wzdłuż symetrycznie względem osi chodnika zaprojektowano również betonowe krótkie murki z drewnianymi siedziskami, stanowiące ławy do siedzenia. W części zachodniej po obu stronach ciągu pieszego będzie znajdował się, wspólny dla obu budynków, parking dla ok. 60 samochodów osobowych i 2 autokarów.

Na terenie wnętrza, które zostanie stworzone po stronie wschodniej, miedzy istniejącym budynkiem OSiR i projektowanym budynkiem krytej pływalni zaprojektowano geometryczny wgłębnik, we wnętrzu którego będzie znajdował się trawnik o regularnie pofalowanej powierzchni. Przez trawnik ten, będzie można przejść wijącą się ścieżką z betonowych geometycznych bloków. Trawnik ten będzie miał formę basenu, a pofalowany trawnik będzie imitował ruch falujący wody w basenie. Na osi założenia, za wgłębnikiem ulokowano dominantę w postaci trzech ogromnych głazów (np. sempertynit lub łupek filitowy) w postaci naturalistycznych form skalnych. Począwszy od wgłębnika w stronę wschodnią zaprojektowano drogę dojazdową do projektowanego i istniejącego budynku stanowiącą zarówno drogę p.poż. jak i chodnik pieszy umożliwiający przejście przez cały teren na linii wschód-zachód. Wzdłuż tego ciągu pieszego zaprojektowano aleję z drzew o kolumnowym pokroju koron. Po stronie południowej, za istniejącym budynkiem zaprojektowano ogród użytkowo-rekreacyjny dla pracowników OSiR i nauczycieli, w którym ulokowano ścieżki z betonowych płyt poprzerastanych fragmentami trawników, ławki do siedzenia w postaci betonowych murków z drewnianym siedziskiem, a także geometryczne kompozycje z drzew krzewów i bylin - w tym roślin okrywowych.

 



  



 




© 2011 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE, Marek Leśniewski ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU (dot. prac autorskich)
© 2011 ALL RIGHTS RESERVED, Marek Leśniewski LANDSCAPE ARCHITECTURE